Öt évszázad – öt húsétel

Sokan úgy tartják: a magyar embert húst eszik és enélkül nincs is igazán ebéd. Bár ételkultúránk múltja azt mutatja, régen jóval többször került az asztalra valamilyen zöldséges étel és a vegetariánus táplálkozás sem újkeletű nálunk, azért jócskán találunk izgalmas húsos recepteket is régi szakácskönyveinkben. Ebből mutattam ötöt a Körképen megjelent cikkemben. (kép: http://www.giraffen.dk)... Tovább »

Ezt edd májusban!

Májusi vasárnapra húsleves (mi más?) illik, mellé pedig spárga tejföllel és rántott csibe salátával. Legalábbis Kugler Géza szakácskönyve szerint. Ehhez hasonló hagyományos, ma már eszünkbe sem jutó meghökkentő, illetve ötletes, ma is kipróbálható fogások egyaránt szerepelnek az erre a hónapra írt ételsorokban. Ebből szemezgettem a Körképen.... Tovább »

5 dolog, amiről azt hiszed, hogy jobb, mint régen

Legtöbben szeretünk különféle újdonságokat kipróbálni, és e téren élvezzük a nyitott, globális világ kínálta lehetőségeket. Legalább ilyen izgalmak rejtőznek a hagyományaink között, és ma már nem is hinnénk, hogy sok mai ínyencség valójában a régi dolgok újrafelfedezése. A kézműves fagyi, a kézműves sörök, a reformkonyha, a minőségjegy és bőséges választék múltjáról írtam a Körképen –… Tovább »

Ezt edd áprilisban!

A jó idő érkeztével egyre könnyebb dolga van annak, aki egészségeset, finomat akar főzni. Ha ehhez még hozzávesszük a régi szakácskönyvek napi menükínálatát, a takarékosság kérdése is megoldódik. És azon a kínzó kérdésen sem kell többet ötletelni, hogy mi legyen az ebéd holnap, mert mások megválaszolják helyettünk. A Körképen megjelent cikkemet itt olvashatod el: klikk…. Tovább »

A középpontban: Kassa és a sonka

Krúdy Gyula egyik novellájában ezt olvashatjuk a Kassáról: „az pedig csak a legtermészetesebb dolog, hogy ha Kassa nevét ejtették ki valahol, valamerre a füle hallatára, nem arra a dómra gondolt, amelyre a nagy lábú turisták szoktak, hanem a piros sódarra, amelyet kora reggelenkint itt az állomáson falatozni lehetett, amikor még Oderberg felé magyar vonat indult.”… Tovább »

19. századi heringsaláta

„Főzzünk meg 1/2 kiló burgonyát, hámozzuk le, vágjuk 8 mm. vastag karikákra. 10 gr. sót, s 2 gr borsot hintsünk rá, öntsük le 1 decil. olajjal, forgassuk meg benne, utána 1 decil. ecetet töltsünk hozzá, aztán 2 savanyú almát, 50 gr. savanyított (ecetes) ugorkát és 2 kiáztatott, s kiszálkázott heringet vágjunk vékony szeletekbe, keverjük a… Tovább »

Böjtös húsok

A fantáziadús magyar konyha a böjtöt is elviselhetőbbé tette. Ették ilyenkor a cukor nélküli, mégis édes vitaminbombát, a kőtést; a Kisalföldön aszalt szilvával főzték meg a babot levesnek (Erdélyben ezt tárkonnyal bolondították); készítettek savóval savanyúleveseket, káposztás gombát, sóban tartósított juhtúrót. És került az asztalra jó pár olyan étel is, melyet ma már a francia ínyencektől… Tovább »

Kenyér és víz?

Mit eszik az, aki húst nem? A régi magyar szakácskönyvek izgalmas böjti receptjei adnak erre választ – mert nem csak a külföldi konyha tud főzni húsmentesen. Dióleves, ribizlis spenót, narancsfelfújt és más érdekességek a Körképen megjelent cikkemben.... Tovább »

Ezt edd márciusban!

Amilyen nehéznek tűnik, annyira egyszerű kitalálni, hogy mit együnk holnap és azután és azután… Ráadásul úgy spórolhatunk pénzt, hogy közben egészségesen étkezünk, a környezetünket, a helyi termelőket is támogathatjuk. Egy alapelv van: figyeljünk oda arra, hogy milyen hónap van! 🙂Régi szakácskönyveink alapján összeállított márciusi ötleteim a Körképen olvashatók.... Tovább »

Akármiféle hal fokhagymás lével

A tévéreklámokból már jól ismerjük a „gyorsan finomat” jelszót. Nem is gondolnánk, hogy az előre panírozott, fagyasztott csirkemellek egyhangú világát felidéző jelmondat úgy is szólhat, hogy gyorsan finomat – és különlegeset. Ehhez nem kell mást tenni, mint felütni egy kétszáz évvel ezelőtti szakácskönyvet. Vagy továbbolvasni ezt a cikket:Simai Kristóf megmutatja... Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!